Jak działa Enteromax?

ENTEROMAX to innowacyjne połączenie jednych z najlepiej przebadanych szczepów probiotycznych - Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulardii.

Każdy z probiotyków wykazuje wyjątkowe, właściwe tylko jemu cechy metaboliczne. Podanie Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulardi łącznie rozszerza profil działania oraz przyspiesza rekonstrukcję flory jelitowej. Szczepy Saccharomyces boulardii zwiększają aktywność bakterii Lactobacillus rhamnosus GG pozostając z nimi w symbiozie.

Szczep Lactobacillus rhamnosus GG zawarty w preparacie ENTEROMAX to bakterie probiotyczne o dobrze udokumentowanym korzystnym wpływie na zdrowie człowieka. Pomagają w ograniczaniu kolonizacji jelit przez bakterie chorobotwórcze w okresie antybiotykoterapii, ponieważ są niewrażliwe na niszczące działanie większości antybiotyków. Wykazują zdolność przylegania do śluzówki jelit tworząc barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo wytwarzają substancje (bakteriocyny i kwas mlekowy) hamujące wzrost patogenów i neutralizują ich toksyny, potwierdzając swoją aktywność biologiczną. Lactobacillus rhamnosus GG jest szczepem stabilnym genetycznie, odpornym na działanie kwasu solnego, żółci i enzymów trzustkowych, co warunkuje wyjątkową łatwość kolonizacji, przeżycia oraz zachowania aktywności w jelicie grubym nawet w trakcie przyjmowania antybiotyku. Wzmacnia odporność miejscową przewodu pokarmowego.

Saccharomyces boulardii zawarty w preparacie ENTEROMAX to probiotyczny szczep drożdży, który zasiedlając przewód pokarmowy wywiera korzystny wpływ na zdrowie osób z biegunką. Ma dużą zdolność do wzrostu, aktywności i przeżywania w całym przewodzie pokarmowym nawet podczas antybiotykoterapii. Dlatego też, został uznany za efektywny probiotyk do postępowania dietetycznego w biegunce poantybiotykowej. Sprzyja regeneracji nabłonka jelit, co uzasadnia jego stosowanie w uszkodzeniu jelit wywołanym przez Clostridium difficile – patogenną bakterię mogące skolonizować jelita na skutek antybiotykoterapii.

W badaniach wykazano, że Saccharomyces boulardii i Lactobacillus rhamnosus GG przyczyniają się do skrócenia czasu trwania biegunki i złagodzenia jej przebiegu oraz redukowania ilości luźnych stolców.