Wasze pytania

Czy podawanie probiotyku podczas biegunki u dziecka jest konieczne?

Stosowanie probiotyku podczas biegunki jest wskazane przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) oraz Europejskie Towarzystwo Chorób Infekcyjnych Dzieci (ESPID). Probiotyki wpływają korzystnie na proces leczenia biegunek infekcyjnych u dzieci poprzez: skrócenie czasu trwania biegunki średnio o 24 - 32 godziny oraz czasu hospitalizacji z powodu biegunki (średnio o 3 doby), skrócenie czasu nawadniania dożylnego u (średnio o 2 doby), zmniejszenie liczby oddawanych stolców biegunkowych na dobę oraz zmniejszenie ryzyka trwania ostrej biegunki powyżej 3 dni.

Jak należy dawkować?

W zależności od nasilenia biegunki zaleca się stosować 1-2 razy dziennie.

Jak należy podawać probiotyk? W jakiej formie tzn. rozpuszczony w wodzie, mleku, herbacie?

Zawartość saszetki lub kapsułki należy rozprowadzić w letniej lub chłodnej wodzie. Preparat należy spożyć bezpośrednio po przygotowaniu. Najlepiej przyjmować między posiłkami. Nie rozprowadzać w mleku i sokach, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na przebieg biegunki. Nie należy mieszać z gorącymi płynami lub pokarmami, ponieważ może to zmniejszyć aktywność probiotyków. Nie należy stosować z lekami przeciwgrzybiczymi. W Przypadku osób dorosłych kapsułkę należy połknąć i popić letnią wodą.

Czy podawać probiotyk po ustąpieniu biegunki? Jeśli tak, to jak długo?

Podawanie probiotyku po ustąpieniu biegunki jest wskazane ze względu na konieczność ustabilizowania poziomu flory bakteryjnej. Wskazane jest, aby probiotyk był przyjmowany do 3-5 dni po ustąpieniu biegunki.